Program - 2023 | Bratislava - Divadlo P. O. Hviezdoslava

Divadlo P. O. Hviezdoslava

Laurinská 20

www.dpoh.sk

Kontakt: www.vstupenky.dpoh.sk, vstupenky@dpoh.sk

Miesto podujatia: CO kryt, Javisko a Divadelný kiosk


Program:

⏰ 20.00 hod.

CO kryt, Javisko

Generácia Z: Krása nevídaná

Projekt tolerancie – autorská inscenácia

Je krása za odmenu alebo za trest?

Krása ako zvieracia kazajka. Mýtus krásy je sociálny konštrukt, ktorý už od malička vtláča dievčatám predstavu, aké by mali byť. Nielen vizuálne, ale aj mentálne. Aká je ich rola v spoločnosti, v rodine. Aké majú byť, ako sa majú správať, ako a čo majú rozprávať. Ako na ich názore vlastne nezáleží a mali by si ho nechať pre seba. Byť dobrou dcérou, dobrou manželkou, dobrou matkou, milenkou, občiankou, kresťankou. Už mladé ženy nedokážu v spoločnosti, ktorá od nich neustále niečo požaduje (výkon, perfekcionizmus, ambície, monetizáciu), a ktorá je zároveň aj patriarchálna, byť nastavené tak, aby vyhovovali. V rámci mýtu krásy je dôležitým prvkom mladosť. Ultimátny nedosiahnuteľný bod, lebo mladnúť nikto nedokáže. Keď sa žena pokúša o krásu, musí to robiť tým správnym spôsobom. Sociálne siete všetko ešte viac exponovali a katalyzovali. Výsledkom sú úzkosti, depresie, pocit permanentného zlyhania. Dievčatá dokonca vytvárajú tlak na seba navzájom. Ako sa voči tomu obrniť? Ako to zvládnuť a nestratiť sebavedomie a vlastnú hodnotu?

https://dpoh.sk/generacia-z-krasa-nevidana-inscenacia/

Réžia: Zuzana Fialová

Scéna, kostýmy, light design, inštalácie: Vivien Kvasnicová, Paula Gogola, Ema Šútovcová

Dramaturgia: Valeria Schulczová, Darina Abrahámová

Hudba: Samuel D. Abrahám

Videoprojekcie: Ivan Finta

Odborný konzultant: Katarína Štefaničiaková

Účinkujú: Mária Schumerová, Annamária Janeková, Romana Ondrejkovičová, Vivien Kvasnicová, Ema Šútovcová

Premiéra: 22. 1. 2022

Dĺžka predstavenia: 60 minút bez prestávky 

Vhodné pre: 15+

Projekt vznikol v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení.

Inscenácia získala v roku 2022 ocenenie Grand Prix na festivale Nová dráma/New Drama a divadelnú cenu Dosky za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla. Mária Schumerová, Annamária Janeková a Romana Ondrejkovičová získali za spoluautorstvo hry a interpretáciu postáv Cenu Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca.


⏰ 21.00 hod.

Divadelný kiosk

Slávnostné otvorenie Divadelného kiosku DPOH 

Po predstavení Krása nevídaná o 21.00 hod. DPOH slávnostne otvorí svoj zrekonštruovaný Divadelný kiosk – miesto, kde si diváci budú môcť zakúpiť vstupenky, dať si dobrú kávu, prečítať knihu alebo stráviť príjemný čas v našom podlubí s pohárom bubliniek. Vítaní sú diváci z predstavenia, ale aj náhodní okoloidúci a noční fanúšikovia divadla. 


Iniciátor

inicializator

Koordinátor

Divadelný ústav

Mediálni partneri

       Tlačová agentúra Slovenskej republiky      www.pravda.sk     Kod INFORMAČNÝ MAGAZÍN BRATISLAVY    citylife.sk    Bratislavské kultúrne a informačné stredisko   bratislavske noviny   kam do mesta