Program - 2022 | Košice

Bábkové divadlo v Košiciach

Tajovského 4

Kontakt: +421 948 788 008, sepesiova@bdke.sk

www.bdke.sk

Program:

18.00
Petronela Dušová:  Čert a Kača
sála Jorik – Tajovského 4

Humorný i poučný príbeh o nebojácnej Kači, múdrom pastierovi a oklamanom čertovi.

V inscenácii sa deti zoznámia s hádavou a papuľnatou Kačou, ktorá by sa iba zabávala a najradšej zo všetkého stále tancovala. Ale s neupravenou a ufúľanou dievčinou nikto tancovať nechce. Kača je však tancom natoľko posadnutá, že sa rozhodne tancovať hoci aj s čertom. A čuduj sa svete, ten sa zjaví ako skvelý pánko a tanečník. Avšak keď chce čert odísť, odrazu sa mu Kača zavesí na krk a nechce ho pustiť. Čertovi tak neostáva nič iné, len sa do pekla vrátiť aj s ňou. No aj v pekle by Kača najradšej rozkazovala a zabávala sa, a tak ju čert musí odniesť späť. Oslobodí ju valach Miško, ktorý ju vezme z pliec čerta. Naša hlavná hrdinka to vôbec nebude mať jednoduché. Jej premena od lenivej a papuľnatej ku zrodu novej a lepšej ženy, ktorá je schopná obetovať sa pre druhého, bude určite poučná pre detského diváka. No viac už prezrádzať nebudeme. Ako k tejto premene dôjde, uvidí detský divák na našich predstaveniach. Spolu s Kačou prežije veľa dobrodružných okamihov, ale aj humorné zápletky. Hru Petronely Dušovej môžeme označiť za komédiu, ktorú autorka vo svojom divadelnom spracovaní zachováva. Základné postavy príbehu rozohráva v rámci možností klasického bábkového divadla pre komorné herecké obsadenie. Jeho interpretmi sú herečka a herec, ktorí konflikt hádavej ženy v opozícii k mužskému partnerovi preberajú aj do svojho „súkromného“ plánu. Tak je motív škriepnej ženy posilnený aj činoherne.

Bábková rozprávka Čert a Kača oboznámi deti s marionetovým divadlom a predstaví silu a čaro plošných bábok.

Autorom scénickej hudby a pesničiek je známy košický hudobný skladateľ Marián Čekovský, hudbu nahrali Kandráčovci.

Inscenácia je vhodná pre deti od 3 rokov.

Dĺžka inscenácie je 45 minút.

Účinkujú: Jana Štafurová a Miroslav Kolbašský
Scenár a réžia:
Petronela Dušová
Texty piesní:
Zdenka Pašuthová
Dramaturgia:
Ivan Sogel
Scénografia:
Miroslav Duša
Hudba:
Marián Čekovský
Asistent réžie:
Peter Creek Orgován

19.00
Peter Palik: Statočný cínový vojačik
Sála BDK – Alžbetina 38

Dánsky rozprávkar Hans Christian Andersen je legendou medzi autormi literatúry pre deti a mládež. Jeho texty sú však také poetické a nadčasové, že sa ocitli i v repertoároch divadiel po celom svete. Statočný cínový vojačik je jednou z jeho najznámejších rozprávok a Bábkové divadlo v Košiciach ju uvádza vo verzii režiséra Petra Palika.

Andersenov pôvodný text hovorí o tom, ako malý chlapec dostal darček v podobe sady 25 cínových vojačikov. Všetci sú rovnakí, až na jedného. Má totiž jednu nohu kratšiu, keďže ho vyrábali ako posledného a na predchádzajúcich vojačikov minuli vo fabrike takmer všetok cín. Vojačik sa dostane do detskej izby a tam zbadá papierovú baletku, ktorá tancuje na jednej nohe – a zamiluje sa do nej. Tým sa spustí reťazec dobrodružstiev, ktoré statočný vojačik musí zvládnuť v boji o srdce vysnívanej baletky. Režisér Peter Palik sa textom rozprávky inšpiroval a vo svojej autorskej koncepcii sa snažil ukázať krásu i silu posolstva príbehu aj na divadelných doskách. Jedným z motívov je, že žiadny fyzický hendikep by nemal zastaviť človeka, aby išiel vytrvalo za svojím snom. Aj napriek nepriazni osudu a mnohým prekážkam, ktoré sú s dosiahnutím cieľa spojené. Dielo si uchováva Andersenovu poetiku, magickú atmosféru, ale i smutný koniec. Peter Palik už v Bábkovom divadle v Košiciach režíroval úspešné tituly Guľko Bombuľko a Hľadá sa snehuliak!, toto je jeho tretia spolupráca s košickým „bábkačom“. Výpravu titulu mala na starosti Naďa Salbotová, ktorá s Petrom Palikom spolupracuje dlhodobo. Navrhla podmanivú scénu, bábky i kostýmy, ktoré vyrobili umelecké dielne Bábkového divadla v Košiciach. Podľa jej predlohy vzniklo vyše desať nádherných vojačikov, aj keď nie cínových, ale drevených. Hudbu do inscenácie skomponoval skúsený hudobník a skladateľ Daniel Špiner. Je známy spoluprácou so slovenskými speváčkami Katkou Koščovou, Katkou Knechtovou a Simou Magušinovou. Dôležitou súčasťou diela je hudba, ale aj svetelné efekty a tieňohra.

Inscenácia je vhodná pre deti od 4 rokov.

Dĺžka inscenácie je 50 minút.

Scenár a réžia: Peter Palik
Dramaturgia: Ivan Sogel
Výprava: Naďa Salbotová
Hudba: Daniel Špiner
Asistent réžie: Peter Creek Orgován

Účinkujú: Jana Bartošová, Kristína Medvecká Heretiková, Erika Orgován Molnárová, Peter Creek Orgován, Lukáš Takáč

19.50
Sála BDK – Alžbetina 38
Beseda s účinkujúcimi hercami o novom predstavení Statočný cínový vojačik

19.50
Prehliadka divadla pod vedením umeleckého šéfa Ivana Sogela.


Iniciátor

inicializator

Koordinátor

Divadelný ústav

Mediálni partneri

      Logo Rádio Devín     0000s-0003-aktuality-400x210  Kod     citylife.sk             bratislavaden