Program - 2018 | Košice

Bábkové divadlo v Košiciach

Tajovského 4

Rezervácie: 0948 788 008, sepesiova@bdke.sk

www.bdke.sk

Program:

18.00
sála Jorik – Tajovského 4
BÁBKOVÉ DIVADLO V KOŠICIACH
Peter Palik: GUĽKO BOMBUĽKO
(po predstavení workshop)

Témou hry Guľko Bombuľko je priateľstvo a sociálne zaradenie ako výraz ľudskej podstaty, ktorý je v rozprávke umocnený altruizmom hlavného hrdinu. Práve pre jeho dobré srdce si zvieratká na dvore Guľka Bombuľka rýchlo obľúbia. Každému totiž daruje kúsok zo svojej teplej vlny.

V roku 2019 si pripomenieme nedožitých sto rokov významnej slovenskej spisovateľky pre deti a mládež, Márie Ďuríčkovej. Toto okrúhle jubileum bolo jedným z dôvodov, ktoré podnietili dramaturgiu Bábkového divadla v Košiciach siahnuť po autorkinej rozprávke O Guľkovi Bombuľkovi. Pôvabný rozprávkový príbeh vznikol v roku 1962 a deti ho dodnes milujú. Je určený práve pre tých najmenších čitateľov a v našom prípade divákov. Hlavná postava v inscenácii je skutočne netypická, pretože je ňou zvedavé klbko vlny, ktoré jedného dňa vypadne z košíka starej mamy a zakotúľa sa na dvor. Tam sa kamarátske klbko zoznámi so všetkými jeho obyvateľmi. Aj keď téma vychádza z látky blízkej detskej predstavivosti, autor scenára Peter Palik rovinu rozprávača v Ďuríčkovej próze nahradil dvoma hercami. Najlepšou priateľkou Guľka Bombuľka sa stane sliepočka Pipka. No nie všetci z dvora sú naozaj úprimnými priateľmi. Napríklad prefíkaná mačka Líza si brúsi zuby na všetku jeho vlnu a takmer ho pri tom celého rozpára. Guľko Bombuľko so zvieratkami zažije veľa veselých a dobrodružných príhod. Ako to už u Márie Ďuríčkovej býva, tak aj v našej inscenácii príbeh hlavného hrdinu skončí šťastne.

Účinkujú: Viktória Sedláková a Andrej Sisák
Scenár a réžia: Peter Palik
Dramaturgia: Ivan Sogel
Scénografia: Elisabeth Wittgruber
Hudba: Daniel Špiner

19.00
Sála BDK – Alžbetina 38:
DIVADLO LOUTEK OSTRAVA
Václav Renč: PERNÍKOVÁ CHALÚPKA 
(po predstavení workshop)

Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky sme sa rozhodli osloviť DIVADLO LOUTEK OSTRAVA, ktoré u nás zahrá v rámci Noci divadiel 2018 predstavenie Perníková chalúpka. Zároveň BÁBKOVÉ DIVADLO V KOŠICIACH odohrá na pôde Divadla Loutek Ostrava predstavenie O rytierovi bez koňa.

Jedna z nejznámějších pohádek pro malé děti pochází od bratří Grimmů a dočkala se bezpočtu psaných, vyprávěných i divadelních verzí. My ji hrajeme v nádherném veršovaném zpracování. Působivosti a sdělnosti obrazivého jazyka vychází vstříc intimně komorní pojetí na alternativní scéně a poetické výtvarné gesto, které vzdává hold kultivované dětské četbě jakožto nezbytné a nezaměnitelné hodnotě estetické i etické.

Krásné verše, které v našem představení uslyšíte, napsal významný český básník, dramatik a překladatel Václav Renč, který žil v letech 1911 – 1973. Jeho pohádky můžete číst také v knížce Kůzlátka a hloupý vlk. Když pojedete na výlet do Fryštáku, městečka na pomezí Valašska a Hané, najdete tam u vchodu do městské knihovny jeho pamětní desku, protože v tomto městě vytvořil velkou část svého díla. Jeho potomci se vesměs vydávají uměleckými směry. Známý filmový režisér Filip Renč je jeho vnuk. Na naší alternativní scéně vznikla inscenace Řeč duše na motivy veršů jeho dcery, Zuzany Novákové-Renčové.

Režie, inscenační úprava a texty písní: Václav Klemens
Scéna, kostýmy a loutky: Michal Hejmovský
Hudba: Vlastimil Ondruška
Hrají: Libuše Čecháková nebo Lenka Pavlíčková, Vladimíra Krakovková a Martin Legerski

20.00
fotenie s bábkami, fotenie v kostýmoch, nočná prehliadka divadla.


Iniciátor

inicializator

Koordinátor

Divadelný ústav

Mediálni partneri

       Tlačová agentúra Slovenskej republiky      www.pravda.sk     Kod INFORMAČNÝ MAGAZÍN BRATISLAVY    citylife.sk    Bratislavské kultúrne a informačné stredisko   bratislavske noviny   kam do mesta